*
*
*
*
*
*
*
I malé zvířátko dokáže životu dát  obrovský smysl
Lunkarya je velmi zajímavý chov. Lunkarya gen je dominantní . lunkarya je peruánská varianta ale jiného typu.
- sheltie či coroneti, musí mít lunkarya předpona.pokud máme jedince Sheltie.Lunkarya.Coronet-Lunkarya.
Hlavní charakteristicka pro lunkarya je hustý, pevný.kožich(srst) a srst může být v jakékoli barvě či zbarvení nebo její směsi .
Švédsko a Německo mají jejich chovné standardy ,konají se výstavy pro lunkarya (navzdory tomu jsou jiné v rámci prezentace) a měla již dost vítězů.

Mají jedinečný gen z několika důvodů:
• To je poprvé kdy se ' kadeřavý gen postavil a v dlouhých-porostlých morčecích chlupech– jediní kdo tím vyniká jsou Us teddy,Rex,ch teddy
• To je také první dominantní gen pro ' kadeřavý chlup.' .
• Kůže je velmi silná a tvrdá, tím způsobuje postavení,vzpřímení srsti kolmo od těla.
• Mládě Lunky ve vrhu se snadno rozpozná po narození kvůli ' tvrdým kadeřím ' a často střední část chlupu je zdrsnělá. Jak čas postupuje, srst je jakoby stupírována ,chlup je tlustší a stojí.
• Je možné vykartáčovat kadeře, ale kadeře se vracejí do loken – ne jako u alpak kde srst po rozčesání se již do kučer nevrátí.
• Síla a pružnost chlupu se liší ? Od Alpak, Texelů a Merin.Struktura chlupu je srovnatelná s ovcí.

Lunkarya se nehodí pro chov uzavřených či plastových boxech.Je vhodná pro větratelné boxy nejlépe venku.Nesnesou velké horko.Pokud se chovají v bytě je třeba zajistit aby nebyla místnost přetopená.

Lunkarya gen je možné křížit s ostatními dlouhosrstými plemeny (Sheltie, Coronet).Zřejmě, potomstvo nebude opravdová Lunkarya- Srst nebude tak tvrdá a hustá.Tím se nemohou zařadit do chovu čistých Lunkáryí Něměly by se stabilně nasazovat Alpaca, Texel, Merino Srst se tím může zjemnit při opětovném křížení a zasazováním těchto plemen do linií.

Plemeno Alpaka má jednu výjimku.Do chovu Lunkarya který má linii ne zcela čistou a byly nasazování teda jako vrácení peruánci do linie se pak stane že srst se jakoby narovnává.Pokud chovatel chce sám zlepšit kadeření nasadí jednu kvalitní alpaku s tvrdší strukturou srsti(je třeba vybrat vhodného jedince)Z tohoto spojení selektivně vybere nejvhodnějšího jedince a toho zařadí pouze do čistého chovu Lunkáryí.Přesto je i tam vybírat k dalšímu chovu nejkvalitnější jedince.Alpaka se nesmí objevit v protější liniích či jiných.


V chovu Lunkárya by se neměli nasazovat opět Peruánci.Hrozí zhoršení kvality kadeří a struktury.Přesto že gen Lunkarya je dominantní nasazením Peru se procento kvalitních mláďat snižuje. !!!


Jestli máte dobrou Lunkaryi , jejich chlupy nepřitahují (seno/slámu) a jiné nečistoty, jejich údržba je velmi jednoduchá.Plstnatiny se daleko méně vyskytují než u jiných dlouhosrstých plemen. všimněte si obrovského rozdílu ,když vykoupete Lunkaryi a Peruánce , Lunkarya se bude sušit nekonečně rychleji než Peruánec!

Ačkoli spodní vrstva chlupu tedy kořínky)podsada) umožňuje mnohem víc ' úsilí na údržbě, požadují koupání čas od času. Perfekt čistí by měli být na výstavě.Pravidelné koupání bude pomáhat udržovat srst a dobrý vlasový kondicionér. strukturu a kadeře. Doporučuje se používat psí šampon na drátovitou srst hrubosrstých psů. Poté použít kondicionér pro vlnité vlasy na podporu kučer.Vždy užívat plastový afro hřeben (hřeben s širokýmu zuby,používá je na doupravení vlasů,a dávejte pozor, aby jste srst nerozčesávali.Jen se jakoby pramínkuje.

.V prvním týdnu u miminek se stává že lícní srst jakoby vypadne.Toto je výsledek budoucího růstu tvrdé srsti.Bude dorustat pomalu a zvolna během vývinu. Chlupy které vypadnou budou mnohem kvalitnější, lepší a drsnější. To je považováno za indikátor pro jejich budoucí srst
Zvlášní pocit být pozorován korálově černýma očkama , v koutcích jakoby náznak úsměvu
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one