*
*
*
*
*
*
*
I malé zvířátko dokáže životu dát  obrovský smysl
Irský Crested mě velmi zaujal.je zatím jen velmi málo informací o tomto plemeni ale faktem je že se stává velmi oblíbeným.Jde vlastně zjevem o krátkosrstého Peruánce.Ovšem jsou dva typy šlechtění u chovatelů.

První je křížení plemene anglického hladkého morčete s peruáncem,kdy je důležité zachovat kyčelní vírky a tím obrácenou srst na zádech která tvoří hřebínek a pokračuje až po ponny ofinku.Selektivně se vybírají jedinci kteří mají především pouze dvě kyčelní rozetky,bez jakýchkoli pěšinek či rozet navíc jelikož je to geneticky dědičné.Zvířata s delší srstí či mezitypní se dále používají v chovu pokud mají jinak všechny znaky v pořádku.

je zde ovšem uskalí v podobě čelní rozetky která se dědí z linií hladkých crestedů.Málokdy je hladké morče jen z linie zase hladkých,jsou tam zastoupeni i crestedi.

Proto je i druhá varianta a to křížení us teddy a Peruaner.Kdy na toto křížení se používají jedinci US teddy nevhodní do chovu US Teddy pro zjevně jemnou a přiléhavou srst.Kterou předávají i na jiné potomky.Nebo pro výskyt hladkého anglického morčete v liniích(více jedinců v linii).Tím pádem se eliminuje narození miminek s čelními rozetkami.Srst u prvních generací je krátká,polodlouhá aj..Opět chovatel vybírá jedince kteří nesou dvě kyčelní rozety.atd.
Bohužel jsem nenašla nic a struktuře srsti ale domnívám se že bude jemná a bude se stále více zkracovat.Ale nemám to zatím ověřené.

V každém případě je důležité dosáhnout aby jedinec odpovídal prozatimnímu standartu.

Mělo by se jednat o kompaktní morče s pěkně tvarovanou hlavou,kulatáma očima a pěknýma překlopenýma ouškama,tak jak je to u jiných morčátek.Ovšem srst je na těle přiléhavá na dotek jemná.na kyčlích jsou dvě symetrické rozetky.Střed rozet je jako špendlíková hlavička a rozetky jsou kulatého tvaru.Rozetky zapřičiňují na zádach obrácenou srst rostoucí směrem k hlavě kde tvoří ponny ofinku.Srst na zádech tvoří hřebínek podobně jak u rigdebacka.Měl by co možná kolmo odstávat aby byl jasně znatelný a na na dotek zvrchu pevný,umístěný ve středu zad,pokud možno v jednotné délce.srst na bocích je přiléhavá rostoucí ve správném směru,na dotek jemná.Srst na hlavě je opět přiléhavá bez odstávajících lící(žábra)neměly by být licousy,pouze je výrazná ponny ofinka.Délka srsti není zatím stanovená.ale budou tam zhruba 2-4cm.

(protože plemeno není ještě ustáleno objevují se jedinci s velmi krátkou srstí tak i jedinci s hustější a mírně delší srstí což má za následek rozdílný exteriér morčete)

Zbarvení je povoleno jakékoli i s příměsí.Šlechtění není až tak náročné na počet plemen,spíše jde o preciznost a čas jako u každého šlechtění.Myslím ale že toto plemeno je další budoucnost v chovu morčátek.Ja zajímavé a atraktivní a velmi líbivé.Šlechtění může zvládnout každý chovatel který bude mít jasný cíl a bude se mu precizně věnovat.

Do chovu by se měli použít jedinci vždy kvalitní hlavně ze strany Peru co se týká kyčelních rozet a rovnoměrně obrácené srsti.Nedoporučuju s vírky navíc či pěšinkami atd.Je riziko dědičnosti těchto nežádoucích znaků.Dále určitě celkovému typu jedinců.Jako je stavba těla a tvar hlavy,či pěkně klopeným ouškům.

Barva je až na posledním místě i když určitě je lepší pokud je možné nasazovat na sebe morčata v stejné barevné řadě.Ale to již záleží na každém chovateli.


Také jsou velmi pěkná mezitypní zvířata kdy se docílí naprosto stejných znaku jako u irského cresteda jen srst je dlouhá zhruba 5-6cm.

Já jim říkám Peru Yak :) protože připomínají Shebu mini Yak ovšem bez vírků na víc.
Zvlášní pocit být pozorován korálově černýma očkama , v koutcích jakoby náznak úsměvu
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one