*
*
*
*
*
*
*
I malé zvířátko dokáže životu dát  obrovský smysl

Plemena tzv Rare plemena která ještě nejsou uznaná ale již se žádá o jejich uznání ve světě

Irský Crested

Toto plemeno také začíná být velmi oblíbené.Jde vlastně o krátkosrsté morče s dvěmi kyčelními rozetami které vlastn utvoří obrácený růst srsti na zádech jakýsi hřebínek až po čelo kde vzniká krátká ponny offinka.De facto se jedná o krátkosrstého Peruánce.Nejsou povoleny žádné jiné rozety.Rozety by měli být dobře umístěné a symetrické.Pokud jde o srst měla by být krátká a přiléhavá jemná na dotek a hřebínek by měl být jasně znatelný a kolmo odstávající od těla.

Povedený Irský crested je velmi hezké morčátko které doslova vyvolá úsměv na tváři.

Výhoda tohoto plemene je ve snadnějším šlechtění.Více položka Irský crested.

Bohužel jsem nenašla zatím žádné pěkné foto.Jakmile najdu doplním

Plemeno Ridgeback

Hlava, oči a uši : Hlava být krátká a široká, s jemný profilem ,lehce zakřivený(lehké naznačení stopu).
Líce,by měly být dobré šíře a kulatá v chřípích.
Oči mají být být velké, jasné a kulaté ..
Uši mají být být velké a překlopené ,bez záhybů, přímka nasazení ušního boltce je rovnoběžná (tedy rovné nasazení)
šíře mezi ušima by měla být korektní k šíři hlavy.

Tvar těla: krátké, kompaktní tělo; s dobrým nasazením ramen, s dobrou šíří.
.
Pro posouzení velikosti a kompaktu je třeba přihlédnout k věku zvířete.

Srst: Srst je hladká a přiléhavá,výjimku a znak plemene tvoří hřbetní pruh obrácene srsti která by měla tvořit rovnoměrně vysoký hřeben.
Začíná od uší a končí u boků zvířete..
Hřeben by měl být vysoký až 2.5 cm (jeden palec)
nejvíce vysoký na ramenou a zužuje se a směrem směrem k zadku.

Struktura srsti : Srst by měla být měkká a krátká- jiná než na hřebenu, který by měl být pevný a
postavený,
Srst by měla být čistá a udržovaná.

Znaky plemene

Ridgeback je hladkosrsté morče s vysloveným, neporušeným hřebenem vlasů podél páteře.V opačném směru růstu tedy směrem k hlavě.

Ridgebacks může být zbarven v jakékoli barvě,či směsi barev.

Specifické vady:

Lehké odchylky standartu

Specifické chyby

Hrubé odchylky jako chybějící ridge pruh srsti a špatná struktura.Kdo by měl bližší zájem o genetiku atd doporučuji stránky chovatele který se přímo zabývá šlechtěním ridebacků

http://www.zucht-vom-bienenhaeuschen.de.tl/Ridgebackzucht.htm
Ridgeback

Ridgeback

Plemeno Eda
Toto plemeno je velmi podobné rexům nebo US teddy.
je to velmi mladé plemeno které je stále v stavu došlechťování a upevnění genotypu.zatím se mi nepodařilo zjistit z jakých plemen vzešel.Domnívám se že z Rexe ovšem nevím s čím se kříží.Snad se začne objevovat více informací.

Popis :standart zatím navržen Hlava tělo oči uši je stejný jako u teddy či Rexe ovšem srst a jeho struktura je jiná.

Eda je krátkosrsté- morče pokryto s rexoid-typovou srstí která odstává kolmo od těla.

Srst je krátká a plyšová ale pružná a pružnýá i při doteku.

Eda musí být jasně rozpoznatelný pro chov hlavně ve vlastnostech a strukturou srsti.
Eda- srst je plyš s rovným chlupem. Tím je velmi jiný pocit při doteku.
Toto je podstatný rozdíl mezi Teddym,Rexem a Eda

Srst na břiše je lehce zvlněná,srst je v délce ne delší než 1.2 cm,čím kratší tím lepší
Bez jakýchkoli rozet

Srst rexoid morčat roste směrem k hlavě.Tím vytvoří zdání že má jakoby ' čepici ' na čele také u Teddy, ale ne na celé hlavě.Ať tak nebo onak, zvlněná srst nevynikne protože srst stojí za hlavou hlavou, zatímco Eda- ovy chlupy jsou rovnější í a plošší, zdůrazňující ještě více ' čepičku .

Eda může být v jakékoli barvě či kombinaci barev.

Lehké vady

* Rozety, částečné rozety
* Oblasti jsou v jinem směru než je žádané

Hrubé vady

* Extrémní směr pro srst ,delší srst než je 1.2cm,
* Přilehlá srst
* Přítomnost z pesíků.
* Rovná srst na bříšku.

British Cavy Council

podařilo se mi najít stránku chst která chová rexe a také šlechtí plemeno Eda http://www.freewebs.com/jrichardson/teddiesandpets.htm
Eda

Eda

Sheba Mini Yak

Sheba Mini Yak je z australského chovu, vytvořen paní Wynne Eecen (zakladatel NSW Cavy Club) v roce 1969 z křížení rozety s "vombá předchůdce Peruánce" který byl opravdu dost špatný Sheltie z éry předtím, než bylo povoleno importovat jedincei z Británie. . V podstatě se jedná o polovlasatou rozetu.
Chovný standard který je v knize říká" že se jedná a statné a silné morče s hlavou čtvercového formátu , s ofiinou čelní a kníry"(licousy). Srst má "střední strukturu, silnou a bujnou." rozety musí být dobře viditelné v přírodním stavu / nesmí být upravováni a nesmí být zničená srst. Ideální délka srsti je vlastně ke konci podložky tedy zhruba asi kolem 8cm.tedy spíše střední délky.
Donedávna, oni byli řazeni jak Coarse Coats, tam kde jsou zařazené rozety. Nejposlednější standard ( Australské národní morčecí rady schválené normy pro výstavu Cavies Srpen 1994 vydání) vyžaduje strukturu kabátu " být tak hrubý jak je to možné ale s třpytem", hustotou co největší "dokonce i kolem dokola", a délka nesmí vytvářet zatočení srsti", vyžadovány licousy, hlava "je široký s krátkým nosem, očima který májí b,ýt velké a kulaté a dobře posazené. Uši mají být velké, překlopení s dobrou šíří mazi ušima."tělo je kompaktní , silná ramena obalená masem, široká. Srst jak je výše zmíněno.

Žádost byla podaná Review Panelu z australské National Cav Rady . Z nějakého důvodu (nejsem si jist jak či proč) chov se jaksi vytrácel v r. 2005 rozhodli že můžou se vystavovat v Unstandardised Class zatímco se zpracovává novýchovný standard je zpracovaný na se zaměřením na to, být předložený normám Review Panelu. Chovatelé se však jaksi neshodli a každý měl jiný názor na standart plemene.


V každém případě jsou neshody a stále není standart ustálen.

. Z textu a info http://home.netspeed.com.au/reguli/shebaminiyaks.htm

V každém případě je toto plemeno velmi oblíbené právě v austrálii a je to jejich dá se říci národní plemeno.Morčata se tam prodávjí i za 100 australských dolarů.Jediné co se mi nepodařilo zjistit zatím je kolik rozet vlastně by měl mít.Podle fotek bych typla 6 až 8 s tím že je povolena asymetrie.Ale to je pouze můj dohad.V každé případě když do google zadáte název plemene budete se divit kolik odkazů uvidíte je jich opravdu velmi mnoho :).
Sheba Mini Yak

Sheba Mini Yak

Sheba Mini Yak

Sheba Mini Yak

Sheba Mini Yak

Sheba Mini Yak

Sheba Mini Yak

Sheba Mini Yak

Sheba Mini Yak

Sheba Mini Yak

Angora a Mohér

Toto plemeno ve světě již získává stále větší popularitu a dokonce už i u nás.Je zatím neucelené protože je na chov velmi náročné vzhledem k rozetám.Již je i předběžný standart(návrh standartu)
V krátkosti angora je vlastně dlouhosrsté rozetové morče.Protože rozety stále dělají neplechu je určitá benevolence k počtu rozet.Podle nejnovějšího návrhu by mělo mít morčátko optimálně od 6 do 13 rozet symetricky umístěné a to je právě největším problémem.l Za Angoru NS se považují i zvířata od 4 rozet.Srst by měla být jemná na dotek co nejdelší a co nejhustší ale vzhledem k rozetám nepůsobí její délka nikdy tak jako u morčat bez rozet či morčat které mají na většině těla srst splývavou podél těla.Angora působí doslova rozcuchaným dojmem a tím si taky našla své obdivovatele.Angora je žádaná s licousy a pony ofinkou.Čelní rozeta není příliš žádaná ale je do jisté míry tolerována.Vzhledem k stálému šlechtění se čelní korunky předávají,a vždy se nějaké sem tam objeví.chovatelé se snaží tyto korunky eliminovat.Barvy jsou povoleny všechny i s promísením či šimlováním.

genetický zápis pro angoru je -ll RhRh SnSn stst RxRx

plemeno mohér je v podstatě naprosto stejné jako angora jen srst je zvlněná.

genetická zápis pro mohér je -ll RhRh SnSn stst rxrx


Kdo by měl zájem se něco více dozvědět doporučuji stránečky i fotečkama od chst v německu která se zabývá především chovem angor.

http://www.meerschweinchen-landshut.de/Rasseportraetangorameerschweinchen.html
Angora

Angora

Mohér

Mohér

Zvlášní pocit být pozorován korálově černýma očkama , v koutcích jakoby náznak úsměvu
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one