*
*
*
*
*
*
*
I malé zvířátko dokáže životu dát  obrovský smysl

Tyzzerova nemoc noční můra chovatelů

Tyzzerova nemoc a vše co jsem zjistila
Vzhledem k tomu že tato nemoc již delší dobu řádí v chovech morčatářů jsem se rozhodla o ní něco napsat.
Bohužel i mě postihla tato nemoc zhruba před rokem a půl.Abych uvedla věci na pravou míru , jsem k této nemoci přišla jako slepý k houslím jako většina chovatelů.
Vzala jsem k sobě pár morčat od jiné chovatelky s tím, že jsem chtěla pomoct, bohužel morčata byly infikována touto nemocí a zničila doslova moji tříletou práci během dvou měsíců.Ona chovatelka to zcela jistě neměla v úmyslu , sama totiž nic nevěděla.

Problém a to velký je naprostá neznalost jak chovatelů tak i veterinářů.Odhalit tuto nemoc bezpečně je velmi těžká věc.Ve většině příznaků jde o určení špatné diagnózy hned na začátku.
Diagnostikovat Tyzzera je složité.Bezpečně to lze jedině pitvou.Odběrem trusu či krve není nikdy jistota protože i tyto testy mohou selhat.I pitva však prokáže nemoc jedině pokud jsou jasné léze a skvrny na měkkých tkáních, tedy je nutno většinou více zvířat dát na pitvu.

Co tedy je ta Tyzzerova nemoc?Tyzzerova choroba je nemoc způsobena bakterií Clostridium piliforme. Jendá se o grampozitivní sporulující bakterii. To, že sporuluje je velmi nebezpečné, protože je schopná dlouhodobě přetrvávat v prostředí a je těžko zdezinfikovatelná. Je velmi často považována za fatální onemocnění. Je společná myším, potkanům, vlastně většině hlodavců. A nejen jim, mohou to mít i savci a trpí tim také hříbata kde je úmrtnost fatální.
Většina kmenů bakterie není přenosná z jednotlivých druhů, ovšem některé jsou společné. Proto, je možné je přenést z krmiva, podestýlky či donést z větší kontaminace hlodavců.

Tyzzer se přenáší mnoha způsoby ale kde je přenost 100% je trus.Tím že morčata požírají své bobky, ocumlávají atd je přenos v podstatě velmi rychlý.Po svém zjištění se zahraničních zdrojů je inkubační doba v trusu, podestýlkách a dřevu atd které je znečištěné infikovanými zvířaty i dva roky.Proto absolutně nepodceňujte hygienu a desinfekci.
Jedinná desinfekce která zabírá jsou bělidla.Tedy SAVO a tomu podobné.Je třeba vystříkat box a nechat působit i pár hodin, dále při každém čištění boxů opět desinfikovat.!!!!!

Pokud je materiál látka a měkký vše vyhodit, spálit atd.

Častěji se vyskytuje u mláďat a odstavčat, jelikož nemají ještě vyvinutou imunitu. Má formu akutní a chronickou. Akutní forma je velmi nebezpečná a obyčejně končí úmrtím bez typických příznaků do 48 hodin. Typickými projevy je vodnatý nebo kašovitý průjem. Dokonce se může vyskytnout pouze průjmovité špinění. Průjem se ovšem nemusí objevit vždy.!!!!!

Další a zásadní prvotní projevy jsou v závislosti na síle zvířete.Každé je jinak odolné.Ale jsou stejné jenom jejich nástup je pomalejší.U odolných zvířat upozorňuji je normální že po celou dobu mohou se jevit jako kontaktní i vitální.Ale určité znaky nesou všichni.

1.Špatná srst, olámaná, jakoby pootevřená, morče vypadá jak načepýřený vrabec
2.Projevy na kůži, zarudlá místa, šupiny kruhové až ranky.(můžou být a nemusí)
3.Morče poposedává na bobku(najdete ho tam i po delším čase)
4.morče bývá extrémně krotké
5.V první fázi velmi žravé i velmi často pije
6.silné hubnutí.anorexie
7.Śpatná koordinace a orientace
8.Pak nastává apatie
9. přestane přijímat vodu
10.Smrt

Chronická forma je často bez projevů a je nebezpečná svým bacilonosičstvím. Projevuje se teprve při stresu nebo jiném oslabením organismu a obyčejně není tak smrtelná jako akutní forma. Dá se léčit antibiotiky, ale je to velmi dlouhodobá léčba a bakterie se mohou z organismu vylučovat ještě 14 dní po léčbě.

U zdánlivě vyléčených zvířat se může nemoc opět vrátit.
Vyléčené zvíře se také může stát bacilonosičem, není většinou schopno chovu, může mít silně poškozené měkké tkáně a po nějaké době nastává smrt.

Bakterie napadá tenké a tlusté střevo. Šíří se do jater. Napadá veškeré měkké tkáně.Obsahuje toxin, který ničí CNS a srdce a způsobuje paralýzu a ztrátu koordinace.

Nemoc lze vyléčit jedině léky na bázi tetracyklinu.Vyléčená zvířata nepoužívejte již v chovu, je to pouze a jen pak Vaše riziko.

Léky na bázi Sulfadinu atd nemoc naopak zhoršují a urychlují její průběh.
Lze podpořit imunitu vitamíny ,glukopurem a kvalitní stravou.


V každém případě Vám dám opravdu pár cenných rad i když se Vám některé líbit nebudou.

1. na výstavě si box kde je morče orámujte papírem nebo něčím tak aby se ze sousedních klecí minimalizoval přenos bobků jiných morčat.Pokud tam jsou bobky vymeťte a požádejte o novou podestýlku, nejlépe přetřít desinfekcí pokud tam bylo jiné morče.
Nepůjčůjte si napáječky.
Trvejte na desinfekci výstavních stolů či podložek.Nejlépe je mít svou.
Při manipulaci s cizími morčaty umývat ruce .

Vše je to jen prevence a ta je podstatná.

2. u nově koupeného morčete jej dejte na 14 dní minimálně do karantény a morče pozorujte.

Jakékoli nové morče dobře prohlížejte, především kondici aby mělo kulatý zadeček bez náznaku hubenosti.Bylo čilé, mělo otevřené a jasné oko, nebylo uslimpané, a mělo okolí řitného otvoru čisté a suché.Srst lesklou neolámanou(nemyslím ostříhanou)na dotek je srst průžná ne suchá jakoby lámavá, srst je přiléhavá ne otevřená(výjimkou jsou teddíci a morčulata s rozetami).Kůže čistá bez náznaků odřeninek, ranek, šupin atd.

3. Pokud se stane (a nikomu to nepřeji) a do chovu se Vám dostane infekce okamžitě komunikujte s veterinářem, protože věřte je to rychlost a zvířata padají jako mouchy.Okamžitě oddělte tvrdou selekcí zvířata veškerá která mají jakékoli projevy.Nejlépe je vůbec chov po dvou max tří morčatech.Kdo je má na hromadě ať už v sebevětším prostoru, jsou tyto morčata většinou všechna vystavená nemoci.
Je třeba opravdu dobře rozpoznat nemocná od zdravých, hubnutí atd je jedna s prvních známek.Raději preventivně oddělím jedno dvě než pak zapláču nad mrtvou většinou.Čistit denně boxy které jsou větší s větším počtem morčat.

V zahraničí veškerá zvířata která jsou nemocná usmrtí, vše co se dá spálí a začínají na novo.Vím že je to kruté ale je to jediné co je opravdu efektivní.

4.Zvířata která se vyléčila doporučuji darovat někam do rodiny jako mazlíky.Do chovu jsou většinou nepoužitelná, je riziko poškozených tkání a navíc mohou přenášet virus.K takovému zvířeti dáte jiné morče jako společníka, nebo chcete mimi a pak jej najdete opět nemocné.Nedoporučuji!!!!!

5.Desinfikovat,desinfikovat a desinfikovat.

6.Jedinná dobrá zpráva je, že jsou jedinci kteří mají obranné látky a nemoc se jich nedotkne.

7. jsou plemena odolnější a plemena slabší.Především nejnáchylnější jsou dlouhosrstá plemena, sheltie, coronet, texel,merino
dále us teddy, skinny
nejodolnějšími jsou lunkarye,ch teddy, a hladké dále velmi odolná jsou křížená morčata.
Samozřejmě nemusí to platit u každého, ale ve většině případů to tak je.

Dále jako první odchazejí mláďata.Jakmile je větší úmrtnost je třeba jednat, pak slabí jedinci, staří, pak se nemoc jakoby rozprostře a napadá kde co s pomalejším průběhem.

8. A to je velmi důležité- pokud chovatel má problémy v chovu neměl by prodávat morčata a ani vystavovat.Protože tím tuto nemoc zavleče dále.Na výstavách by se mělo více dbát na hygienu a kontrolu zvířat.Nechci se nikoho dotknout ale je to jen věc každého z nás a jeho svědomí a odpovědnosti vůči jiným chovatelům.Mnoho chovatelů si takto nemoc zavleklo do svých chovů.

Hádání a osočovaní kdo a čí je to vina je prostě nesmysl.Není to ničí vina pokud byl neznalý, což je 96%.Tyzzer je rychlá a zákeřná nemoc a dělá hlavu i veterinářům.Kdokoliv z Vás si ji může dovléci do chovu aniž by tušil.Proto než na obviňování se zaměřte na prevenci a zodpovědný přístup.Jen takto se může tato nemoc eliminovat.
Myslím že nikdo nemá zájem o to aby měl ztráty jak genetické, tak citové a finanční, a že to jsou velké ztráty to již pocítilo dost chovatelů.

Tento článek jsem napsala především proto, aby pomohl a ujasnil o co se jedná a jak vysoké je to nebezpečí, které se nesmí podcenit.Také na základě dotazů a i bohužel setkání s touto metlou.
Doufám že Vám všem pomůže.
Bakterie tyzzera
Bakterie tyzzera
skvrny na tkáních
skvrny na tkáních
opět postižená tkáň
opět postižená tkáň
a zase postižená tkáň
a zase postižená tkáň
tyzzer u kuřat

tyzzer u kuřat

fatální úhyn kuřat
Zvlášní pocit být pozorován korálově černýma očkama , v koutcích jakoby náznak úsměvu
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one